Narodowa strategia spójnoœci

Dotacja dla Ciebie:

Wartość podpisanych umów: 3 118 590 529 PLN

Alokacja na program: 3 196 234 615 PLN

Procent wykorzystania: 98%

Kalendarz wydarzeń

Gry

Newsletter

Prosimy podać adres e-mail aby otrzymywać najnowsze informacje
z naszego serwisu.

Szukanie
Anuluj subskrypcję!
6331195

Strategia na nową rzeczywistość-Konferencją Województwo Świętokrzyskie wobec wyzwań rozwojowych

Aktualności

Strategia na nową rzeczywistość-Konferencją Województwo Świętokrzyskie wobec wyzwań rozwojowych

czwartek, 14 lipca 2011

Konferencją „Województwo Świętokrzyskie wobec wyzwań rozwojowych” rozpoczęły się prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do roku 2020. Jednocześnie  swoją działalność zainaugurowała Rada Konsultacyjna ds. Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego. W konferencji uczestniczyli marszałek Adam Jarubas, wicemarszałek Grzegorz Świercz oraz członkowie Zarządu Województwa Kazimierz Kotowski i Piotr Żołądek. Gościem specjalnym spotkania był Marceli Niezgoda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.
W trakcie  konferencji dyskutowano nad wizją nowej polityki regionalnej, która na pierwszym miejscu stawia zapewnienie efektywności i skuteczności jej realizacji. Prace nad uaktualnieniem strategii wynikają z konieczności dostosowania działań Zarządu Województwa do dynamicznie zmieniających się warunków społeczno-gospodarczych, procesów globalnych oraz krajowych i europejskich dokumentów strategicznych.

W przerwie spotkania obyła się konferencja prasowa, podczas której wiceminister Marceli Niezgoda, marszałek Adam Jarubas oraz Kazimierz Kotowski spotkali się z przedstawicielami świętokrzyskich mediów.

–  Podejmując dyskusję nad modyfikacją strategii rozwoju naszego regionu, do czerwca przyszłego roku zamierzamy poznać opinię wielu środowisk, dlatego zaprosiliśmy do współpracy 26 osób – przedstawicieli różnych gremium – do pracy w Radzie Konsultacyjnej ds. Rozwoju Województwa - mówił podczas konferencji prasowe marszałek Adam Jarubas. - W 2006 roku przyjęto aktualną strategię, która obejmuje okres do 2020 roku. Przez te kilka lat nastąpiło wiele zmian w przepisach, jednocześnie miniony czas pokazał, że trzeba w części zrewidować plany. Wiemy na czym się skupić, co poprawić, jakie obszary będą wymagały szczególnej uwagi i nakładów. Startowaliśmy ze świadomością wieloletnich zapóźnień. Kiedyś byliśmy najbiedniejszym regionem w kraju. Dziś, dzięki wielu czynnikom, m.in. za sprawą funduszy europejskich, plasujemy się w tej tabeli o wiele wyżej.

Wiceminister rozwoju regionalnego Marceli Niezgoda odniósł się do ostatnio publikowanych wskaźników ( Raport – Polska 2011), według których województwo świętokrzyskie jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w kraju. – Jesteście państwo w czołówce wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, pieniądze które trafiły do świętokrzyskiego świadczą o skuteczności wydawania tych funduszy. W sumie wartość wszystkich umów zawartych w świętokrzyskim w ramach  krajowych i regionalnych programów operacyjnych to około 10,5 miliarda złotych – podkreślał Marceli Niezgoda.

Kazimierz Kotowski, członek Zarządu Województwa, podkreślał konieczność dobrego przygotowania się do kolejnego okresu programowania, czyli funduszy unijnych po 2014 roku. -  Najważniejsza jest ciągłość działania. Dobre procedury zaprocentują w przyszłości. Pomogą w tym także spójność i wzajemne, dobre relacje wszystkich szczebli samorządu terytorialnego i administracji rządowej – mówił Kazimierz Kotowski.

Poniżej znajdują się do pobrania prezentacje z konferencji:
1. Krajowe uwarunkowania aktualizacji strategii rozwoju województw  - Marceli Niezgoda
2. Wyzwania rozwojowe dla Województwa Świętokrzyskiego -  Profesor Jacek Szlachta
3. Metodyka Planowania Strategicznego w regionie - Profesor Tadeusz Kudłacz
4. Województwo świętokrzyskie dzisiaj - Aleksandra Woźniak

Powrót Drukuj stronę